Belka
Niedziela, 20 Stycznia 2019   imieniny: Fabian, Sebastian
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Wizyta byłych mieszkańców Lędowa/ Lindow

Data publikacji: 2013-07-25, Data modyfikacji: 2013-07-26
A A AWydrukDrukuj  
 

W dniu 22 lipca 2013 r. Centrum Współpracy Polsko-Niemieckiej odwiedzili dawni mieszkańcy Lindow/ Lędowa, na czele z Przewodniczącym Związku Byłych Mieszkańców Powiatu Wschodniotorzymskiego/ Heimatkreis Oststernberg Heinzem Habermannem.

Głównym punktem programu była przygotowywana od wielu miesięcy wizyta Niemców w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie. Po spotkaniu zorganizowanym w sali konferencyjnej Domu Joannitów goście w towarzystwie Jacka Cielucha i Wiesława Wilczaka udali się do JW 1986 w Wędrzynie, gdzie już oczekiwał przedstawiciel Komendanta chor. Mariusz Stasiłowicz. Następnie goście kolumną samochodów udali się do Starego Wędrzyna (niem. Wandern), gdzie obejrzeli pozostałości po niemieckim cmentarzu ewangelickim usytuowanym niedaleko rzeki Postomii. Kolejnym punktem programu był położony w centrum poligonu Lędów (niem. Lindow), główny cel podróży sentymentalnej niemieckich gości. W trakcie spaceru po nieistniejącej już miejscowości były mieszkaniec Lędowa p. Siegfried Hentschel odnalazł miejsce w którym jeszcze w roku 1939 stał jego rodzinny dom. Szczególne zainteresowanie zwiedzających wzbudziła stojąca jeszcze wieża kościoła oraz znajdujący się tuż obok były cmentarz ewangelicki. Z Lędowa grupa polsko-niemiecka udała się do byłej wsi Malutków (niem. Malkendorf), gdzie obejrzano pozostałości budynków oraz cmentarz ewangelicki. W drodze powrotnej ostatnim punktem godnym obejrzenia była tzw. „wodokaczka" znajdująca się po prawej strony przy drodze Malutków-Lędów, służąca w przeszłości prawdopodobnie jako punkt orientacyjny. Niedaleko JW 1986 Wędrzyn nastąpiło pożegnanie z przedstawicielem Komendy Poligonu, a grupa niemiecka ponownie znalazła się w Domu Joannitów, gdzie przy kawie podzielono się wrażeniami z pobytu na poligonie wędrzyńskim (do 1945r. Truppenuebungsplatz Wandern). Późnym popołudniem pełni wrażeń byli mieszkańcy Lindow/ Lędowa udali się w drogę powrotną do Niemiec.

tekst: Jacek Cieluch
zdjęcia: Wiesław Wilczak

 

 

UM Sulęcin, Źródło artykułu: www.sulecin.pl, Autor zdjęć: UM Sulęcin
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  sulęciński

  Powiat sulęciński - powiat z siedzibą w Sulęcinie, w województwie lubuskim. Został utworzony w wyniku reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1999 roku. Powiat obejmuje gminy: Lubniewice, Sulęcin, Torzym Krzeszyce, Słońsk i miasta: Lubniewice, Sulęcin, Torzym. Mieszka tu 35 tys. mieszkańców, co oznacza, że powiat ten jest najsłabiej zaludniony wśród tych w województwie.

  Magnesem na turystów jest unikatowy w skali europejskiej Park Narodowy „Ujście Warty”. Można tu spotkać 250 gatunków ptactwa pośród licznych starorzeczy, kanałów i bagien. W celach rekreacyjnych można udać się także nad jeziora. Miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą wsiąść na rower i podróżować oznakowanymi trasami liczącymi ponad 300 kilometrów długości.   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola