Belka
Czwartek, 13 Grudnia 2018   imieniny: Lucja, Otylia, Eugeniusz
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Kolejna lekcja historii w Centrum Współpracy Polsko-Niemieckiej

Data publikacji: 2014-02-03, Data modyfikacji: 2014-02-03
A A AWydrukDrukuj  
 

W dniu 29 stycznia 2014 r. w ramach formuły „Lekcja historii w Domu Joannitów" przeprowadzony został wykład pt. „Międzyrzecki Rejon Umocniony – historia i współczesność". W roli referenta wystąpił pan Andrzej Chmielewski, regionalista, dokumentalista i wydawca z Międzyrzecza. Jest autorem wielu książek o charakterze wspomnieniowym, takich jak np. „Oni budowali tu Polskę. Wspomnienia pionierów Ziemi Międzyrzeckiej", „Widziałem Gomorę w Rokitnie", „Policko 1945 – krwawa pułapka", „Bledzew 1945 – zapomniana bitwa", czy przygotowywanej do druku „Koniec miasta Meseritz". Większość w/w pozycji została oparta na relacjach naocznych świadków i wydana w ramach serii pn. „Germania". Regionalista obszernie omówił niemiecko – radzieckie starcia zbrojne w rejonie Tirschtiegel Riegel, tj. Trzcielskiej Pozycji Przesłaniania, która była lekko wysunięta na wschód przed główną linię obrony Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. W niemieckiej historiografii umocnienia międzyrzeckie określane są jako Festungsfront – Oder -Warthe Bogen (FFO-WB), czyli Front Umocniony Łuku Odry – Warty, bądź też Ostwall (Wał Wschodni). Nazwę MRU (z rosyjskiego Miezerickij Ukreplennyj Rajon) ukuli radzieccy generałowie, chcąc uzasadnić Stalinowi opóźnienie w natarciu na zachód i w takiej formie funkcjonuje ona do dnia dzisiejszego. Wykład został wzbogacony wieloma zdjęciami oraz szkicami obrazującymi sytuację taktyczno-operacyjną obu walczących stron. Jak zwykle nie zabrakło komentarzy i głosów w dyskusji z udziałem m.in. Jacka Cielucha, Bronisława Sobolewskiego, czy Michała Aniszkiewicza. W sali konferencyjnej Domu Joannitów padł kolejny już rekord frekwencji, gdyż trwający półtorej godziny wykład zgromadził około 60-u gości z Burmistrzem Michałem Deptuchem, Zastępcą Burmistrza Zbigniewem Grucą oraz Radnym Rady Miejskiej Adamem Miglujewiczem.

 

UM Sulęcin, Źródło artykułu: www.sulecin.pl, Autor zdjęć: UM Sulęcin
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  sulęciński

  Powiat sulęciński - powiat z siedzibą w Sulęcinie, w województwie lubuskim. Został utworzony w wyniku reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1999 roku. Powiat obejmuje gminy: Lubniewice, Sulęcin, Torzym Krzeszyce, Słońsk i miasta: Lubniewice, Sulęcin, Torzym. Mieszka tu 35 tys. mieszkańców, co oznacza, że powiat ten jest najsłabiej zaludniony wśród tych w województwie.

  Magnesem na turystów jest unikatowy w skali europejskiej Park Narodowy „Ujście Warty”. Można tu spotkać 250 gatunków ptactwa pośród licznych starorzeczy, kanałów i bagien. W celach rekreacyjnych można udać się także nad jeziora. Miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą wsiąść na rower i podróżować oznakowanymi trasami liczącymi ponad 300 kilometrów długości.   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola