Belka
Czwartek, 13 Grudnia 2018   imieniny: Lucja, Otylia, Eugeniusz
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Za nami 19. edycja Międzynarodowego Zjazdu Cyklistów!

Data publikacji: 2013-09-24, Data modyfikacji: 2013-09-24
A A AWydrukDrukuj  
 

We wrześniu w Sulęcinie odbyła się 19. edycja rowerowej imprezy pn. Międzynarodowy Zjazd Cyklistów.

W największej rowerowej imprezie w regionie uczestniczyło ponad tysiąc miłośników jazdy na dwóch kółkach z Polski oraz z Niemiec. Tegoroczna edycja rowerowej imprezy, którą zorganizowano w dniach 21-22 września odbywała się pod nieco zmienioną nazwą „Brandenburgia i Lubuskie razem – rowerowy weekend na pograniczu". Jej organizacja po raz kolejny została wsparta ze środków finansowych Unii Europejskiej, które organizatorzy pozyskali z Euroregionu Pro Europa Viadrina. Patronat nad imprezą objęła Lubuska Regionalna Organizacja Turystyczna „LOTUR", regionalne media: Gazeta Lubuska, TVP Gorzów Wielkopolski, Radio Zachód, portal Sulecin24.pl oraz magazyn rowerowy Rowertour.
Podczas imprezy cykliści nie mięli czasu narzekać na nudę, gdyż organizatorzy zagwarantowali uczestnikom wybór jednej spośród kilku tras rowerowych o różnej długości i różnym stopniu trudności. Wielopokoleniowy charakter imprezy stwarzał możliwość uczestnictwa wszystkim bez względu na wiek i przygotowanie kondycyjne – od przedszkolaka do seniora. Jak co roku w zjeździe uczestniczyli zawodnicy indywidualni, jak i kluby turystyki rowerowej. Na trasach można było spotkać miłośników turystyki rowerowej z Krosna Odrzańskiego, Kalisza, Lubska, Gorzowa Wlkp., Gubina, Międzyrzecza, Polic, Poznania, Szczecina, Wrocławia, Zielonej Góry, a także z Friedland, Beeskow i Berlina. Tradycyjnie w imprezie udział wzięli uczniowie placówek oświatowych z terenu gminy Sulęcin, duża grupa przedszkolaków wraz z rodzicami oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych „Promyk". Dla amatorów kolarstwa górskiego, jak i szosowego zorganizowano liczne imprezy towarzyszące: turnieje sportowe i rekreacyjne z nagrodami, wyścig szosowy, wyścig w podjeżdżaniu pod górę Uphill oraz znakowanie rowerów.
W dniu 21 września bramy Sulęcina były szeroko otwarte dla cyklistów, którzy podczas inauguracji imprezy zostali serdecznie powitani przez Burmistrza Sulęcina Michała Deptucha.
Na uroczystą inaugurację 19. Międzynarodowego Zjazdu Cyklistów przybyło wielu gości, m.in.: Bożena Sławiak – Poseł RP, Bogdan Kuzyk – Przewodniczący Rady Powiatu Sulęcińskiego, Rainer Schinkel – Wicestarosta Powiatu Odra-Szprewa, Leon Szczepański – Przewodniczący Rady Miejskiej w Sulęcinie wraz z radnymi, Henryk Helwing – Burmistrz Nowego Tomyśla, Zbigniew Gruca - Zastępca Burmistrza Sulęcina, Danuta Cierpisz – Prezes Lubuskiego Porozumienia Oddziałów PTTK oraz Jadwiga Błoch – Prezes Lubuskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej „LOTUR". Wielką atrakcją dla najmłodszych, jak i trochę starszych uczestników imprezy okazał się rower wykonany z balonów, przy którym cykliści wykonywali pamiątkowe zdjęcia. Podczas inauguracji nie mogło zabraknąć Orkiestry Dętej z Grochowa, która swym koncertem umilała czas zjeżdżającym się cyklistom. Jako pierwsi na trasę o długości 27 km wystartowali uczestnicy Amatorskiego Szosowego Wyścigu dla dorosłych. Pozostali uczestnicy wyruszyli z przewodnikami na poszczególne trasy rowerowe, z których każda prezentowała inne walory przyrodnicze i turystyczne Ziemi Sulęcińskiej. Przewodnikiem trasy głównej, która liczyła 30 km długości był p. Andrzej Sendecki. Przewodnikiem na trasie „Srebrnej Skroni", która liczyła 25 km długości był p. Zenon Kurasik. Natomiast p. Andrzej Mikutel przewodził na trasie przyrodniczej MTB o długości 30 km. Przewodnikiem trasy optymalnej o długości 49 km był p. Ryszard Mielcarek.
Po przejechaniu wybranych tras uczestnicy Międzynarodowego Zjazdu Cyklistów spotkali się na polanie Uroczyska Lubniewsko, gdzie zorganizowano piknik turystyczno – rekreacyjny. Dla cyklistów przygotowano ciepły posiłek, napoje oraz ognisko. Nie zabrakło również konkursów sprawnościowych dla dzieci i młodzieży. Na polanie Uroczyska Lubniewsko odbył się także Rowerowy Turniej Sprawnościowy o Puchar Burmistrza Sulęcina, w którym zwyciężył Patryk Lukoszek z Sulęcina. Najwytrwalsi rywalizowali w Wyścigu Uphill podjeżdżając pod górę na odcinku o długości 1,5 km, od poziomu jez. Lubniewsko (47 m npm., na szczyt Lubniewki 142 m npm.
W niedzielę na obiektach sportowych przy Sulęcińskim Ośrodku Kultury odbyły się sprawnościowe zawody rowerowe dla uczniów wszystkich szkół z terenu gminy Sulęcin. Natomiast na bieżni stadionu miejskiego zorganizowano Rowerowy wyścig wahadłowy na dochodzenie dla dorosłych uczestników Zjazdu. W godzinach popołudniowych w sali widowiskowej Sulęcińskiego Ośrodka Kultury odbyło się podsumowanie i zakończenie 19. edycji Międzynarodowego Zjazdu Cyklistów, podczas którego puchary i nagrody rzeczowe wręczyli Burmistrz Sulęcina Michał Deptuch oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Sulęcinie Leon Szczepański. Po raz drugi nagrodę dla rodziny propagującej zdrowy stylu życia i jazdę rowerem przyznał Oddział PTTK „Ziemia Sulęcińska". Z rąk Prezesa Oddziału PTTK Sławomira Słonika nagrodę odebrali państwo Andrzej i Katarzyna Mikutelowie wraz z dziećmi. Tradycyjnie podczas podsumowania imprezy rozlosowano nagrody rzeczowe wśród wszystkich uczestników imprezy. Nagrodami głównymi w losowaniu było pięć rowerów turystycznych ufundowanych przez sponsorów, które rozlosowano wśród uczestników obecnych na podsumowaniu. Rower górski ufundowany przez firmę Skup i Sprzedaż Złomu p. Leopolda Ryczaja z Sulęcina trafił do Filipa Jurkiewicza z Sulęcina. Rower górski ufundowany przez firmę Molex Polska z siedzibą w Sulęcinie wygrała p. Elżbieta Struch z Sulęcina. Rower marki ROMET ufundowany przez firmę SarnaTrans z Sulęcina trafił do Oliwii Baranowskiej z Trzemeszna. Rower miejski ufundowany przez firmę Sprick Rowery ze Świebodzina wygrał p. Andrzej Wolny z Sulęcina. Rower górski, którego fundatorem był Burmistrz Sulęcina Michał Deptuch trafił do 12-letniego Krzysztofa Twarowskiego z Sulęcina.
Miłośnicy turystyki rowerowej – do zobaczenia za rok na 20. jubileuszowym Międzynarodowym Zjeździe Cyklistów!

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska (Województwo Lubuskie) – Brandenburgia 2007-2013,Fundusz Małych Projektów i Projekty Sieciowe Euroregionu Pro Europa Viadrina oraz budżetu państwa.
„Pokonywać granice poprzez wspólne inwestowanie w przyszłość"
„Grenzen überwinden durch gemeinsame Investition in die Zukunft"

 

 

UM Sulęcin, Źródło artykułu: www.sulecin.pl, Autor zdjęć: UM Sulęcin
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  sulęciński

  Powiat sulęciński - powiat z siedzibą w Sulęcinie, w województwie lubuskim. Został utworzony w wyniku reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1999 roku. Powiat obejmuje gminy: Lubniewice, Sulęcin, Torzym Krzeszyce, Słońsk i miasta: Lubniewice, Sulęcin, Torzym. Mieszka tu 35 tys. mieszkańców, co oznacza, że powiat ten jest najsłabiej zaludniony wśród tych w województwie.

  Magnesem na turystów jest unikatowy w skali europejskiej Park Narodowy „Ujście Warty”. Można tu spotkać 250 gatunków ptactwa pośród licznych starorzeczy, kanałów i bagien. W celach rekreacyjnych można udać się także nad jeziora. Miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą wsiąść na rower i podróżować oznakowanymi trasami liczącymi ponad 300 kilometrów długości.   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola