Belka
Niedziela, 20 Stycznia 2019   imieniny: Fabian, Sebastian
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Wystawa „Czasoprzestrzeń” już otwarta!

Data publikacji: 2013-11-19, Data modyfikacji: 2013-11-19
A A AWydrukDrukuj  
 

18 listopada w Centrum Współpracy Polsko-Niemieckiej w Sulęcinie odbył się wernisaż wystawy rzeźby pn. „Czasoprzestrzeń" autorstwa Edwarda Kupca z Nowego Tomyśla. W uroczystym otwarciu wystawy nawiązującej tematyką do upływu czasu, miejsca człowieka w przestrzeni i odchodzących zawodów udział wziął artysta wraz z rodziną, Burmistrz Nowego Tomyśla Henryk Helwing, Radny Rady Miejskiej w Nowym Tomyślu Janusz Raj, Dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Tomyślu Lucyna Kończal - Gnap oraz pracownicy Wydziału Rozwoju i Promocji Urzędu Miejskiego w Nowym Tomyślu. Podczas wernisażu Sulęcin reprezentowali Przewodniczący Rady Miejskiej Leon Szczepański, Zastępca Burmistrza Zbigniew Gruca, sulęcińscy artyści, przedstawiciele organizacji kombatanckich, miłośnicy sztuki oraz młodzież z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Sulęcinie wraz z opiekunem. W rolę prowadzącego wcieliła się pani Teresa Masztalerz animator z Sulęcińskiego Ośrodka Kultury, która serdecznie powitała gości przybyłych na uroczystość. Życiorys i dorobek artystyczny pana Kupca szeroko opisała pani Lucyna Kończal - Gnap Dyrektor Nowotomyskiej Biblioteki. Symbolicznego otwarcia wystawy dokonali twórca dzieł oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Sulęcinie Leon Szczepański. Po zakończeniu części oficjalnej i otwarciu wystawy przybyli na tę uroczystość goście z zaciekawieniem oglądali rzeźby wykonane ze starych gwoździ i elementów metalowych, których funkcje użytkowe dawno przeminęły. Zarówno dorośli uczestnicy wernisażu, jak i młodzież z sulęcińskiego Gimnazjum chętnie zadawała artyście pytania dotyczące jego inspiracji i twórczości.

Wystawę pn. „Czasoprzestrzeń" autorstwa Edwarda Kupca z Nowego Tomyśla można oglądać od 18 do 30 listopada 2013 r. w salach wystawowych Centrum Współpracy Polsko-Niemieckiej w Sulęcinie (Dom Joannitów).

Pan Edward Kupiec z zawodu aktywnym od 40 lat stolarz. Zawsze podkreśla, że pierwsze stolarskie szlify zdobywał w nowotomyskim zakładzie Stefana Kromy, który nazywa „starą szkołą mistrza". Tam nauczył się ręcznego wykonywania mebli, ich intarsjowania i innych – dziś już będących sztuką - tajników tego rzemiosła. Od 1981 roku mieszka z rodziną w Nowym Tomyślu, gdzie obecnie pracuje w zakładzie stolarskim Tomasza Szuby ART – MEBEL. Majsterkował od dziecka, a z drewnem i innymi materiałami pracuje od wielu lat z racji zawodu i z racji pasji, która jest jednocześnie jego zawodem. Dzieli się nią z dziećmi – podopiecznymi nowotomyskiej Świetlicy Socjoterapeutycznej, w której od 1998 roku prowadzi zajęcia artystyczne. Za pracę z młodzieżą otrzymał wyróżnienie australijskiej Fundacji „Polcul" im. Jerzego Bonieckiego, wspierającej kulturę polską, a za swoją działalność artystyczną i społeczną odznaczenie Zasłużony dla Gminy i Miasta Nowy Tomyśl. Przez ostatnie lata w swojej pracowni oddawał się rzeźbieniu aniołów i drewnianych form abstrakcyjnych – kilka ich wystaw znalazło swoje miejsce w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Nowym Tomyślu. Ostatnią serią prac, których wystawa miała miejsce również w bibliotece, zaskoczył wszystkich. Prace, jakie złożyły się na ekspozycję „Drugie życie metalu" wykonał ze starych gwoździ i elementów metalowych, których funkcje użytkowe przeminęły. Ze starych okuć, skobli, śrub, zawiasów i innych metalowych detali, pozyskanych w czasie remontów starych domów czy kościołów, wykonał figurki nawiązujące do archetypicznych postaci kultury - m.in. Chrystusa, Wieży Babel, Don Kichota, Stańczyka itd.
Najnowsze prace, jakie możemy zobaczyć w ramach wystawy „Czasoprzestrzeń" powstały z podobnych materiałów. Nawiązują tematyką do upływu czasu, miejsca człowieka w przestrzeni i odchodzących zawodów.

Serdecznie zapraszamy do podziwiania pięknych prac autorstwa Edwarda Kupca.

 

UM Sulęcin, Źródło artykułu: www.sulecin.pl, Autor zdjęć: UM Sulęcin
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  sulęciński

  Powiat sulęciński - powiat z siedzibą w Sulęcinie, w województwie lubuskim. Został utworzony w wyniku reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1999 roku. Powiat obejmuje gminy: Lubniewice, Sulęcin, Torzym Krzeszyce, Słońsk i miasta: Lubniewice, Sulęcin, Torzym. Mieszka tu 35 tys. mieszkańców, co oznacza, że powiat ten jest najsłabiej zaludniony wśród tych w województwie.

  Magnesem na turystów jest unikatowy w skali europejskiej Park Narodowy „Ujście Warty”. Można tu spotkać 250 gatunków ptactwa pośród licznych starorzeczy, kanałów i bagien. W celach rekreacyjnych można udać się także nad jeziora. Miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą wsiąść na rower i podróżować oznakowanymi trasami liczącymi ponad 300 kilometrów długości.   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola