Belka
Czwartek, 13 Grudnia 2018   imieniny: Lucja, Otylia, Eugeniusz
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Uroczystość z okazji Dnia Sybiraka

Data publikacji: 2013-09-19, Data modyfikacji: 2013-09-19
A A AWydrukDrukuj  
 

W dniu 17 września 2013 r. w Sulęcinie obchodzono Dzień Sybiraka, przypadający w 74. rocznicę agresji ZSRR na Polskę.

W uroczystości patriotycznej uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, organizacji kombatanckich oraz duża grupa dzieci i młodzieży z sulęcińskich placówek oświatowych i przedszkoli. Na cmentarzu komunalnym w Sulęcinie przy pomniku Pamięci Sybiraków odbyła się uroczystości, która rozpoczęła się wprowadzeniem pocztów sztandarowych. Uczestnicy uroczystości odśpiewali hymn państwowy oraz wysłuchali hymnu Związku Sybiraków pt. „Marsz Sybiraków". Przybyłych gości powitał Prezes Związku Sybiraków Koło w Sulęcinie p. Mieczysław Wirszyc przedstawiając krótki rys historyczny. Głos zabrali również przybyli na uroczystość goście: Poseł RP Bożena Sławiak, Starosta Sulęciński Dariusz Ejchart, Burmistrz Sulęcina Michał Deptuch, Tadeusz Rzeszutek Prezes Honorowy Związku Sybiraków Koło w Sulęcinie oraz sybirak p. Jan Maszoński. W swoich wystąpieniach uczestnicy uroczystości wspominali grozę aresztowań i zsyłek, będących skutkiem agresji ZSRR na Polskę oraz podkreślali, jak ważne jest, aby pamięć o wydarzeniach tamtych lat przekazywać kolejnym pokoleniom. O modlitwę za zmarłych Sybiraków wspólnie prosili ksiądz proboszcz Piotr Mazurek oraz ksiądz kapelan Marek Bolanowski. Natomiast o oprawę artystyczną uroczystości zadbała młodzież z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Sulęcinie przygotowując program poetycki pod opieką nauczycieli: p. Ewy Krynickiej i p. Marka Selwata. Aby oddać hołd ofiarom Sybiru oraz bohaterom tamtych wydarzeń okolicznościowe wiązanki przy pomniku Pamięci Sybiraków złożyli: przedstawiciele Koła Sybiraków w Sulęcinie, członkowie Związku Inwalidów Wojennych RP Oddział w Sulęcinie, Poseł RP Bożena Sławiak, Starosta Sulęciński Dariusz Ejchart i Wicestarosta Tadeusz Dąbroś, Burmistrz Sulęcina Michał Deptuch wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej Leonem Szczepańskim, przedstawiciele Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Sulęcinie, reprezentanci Szkoły Podstawowej w Sulęcinie oraz Szkoły Podstawowej w Wędrzynie, delegacje z Przedszkola nr 1 i Przedszkola nr 2 w Sulęcinie, przedstawiciele Gimnazjum w Sulęcinie oraz reprezentanci Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych oraz Liceum Ogólnokształcącego w Sulęcinie.
Uroczystość z okazji 74. rocznicy pierwszej masowej wywózki Polaków na Sybir oraz Dnia Sybiraka zorganizowali członkowie Związku Sybiraków Koło w Sulęcinie wraz z Burmistrzem Sulęcina Michałem Deptuchem.

 

UM Sulęcin, Źródło artykułu: www.sulecin.pl, Autor zdjęć: UM Sulęcin
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  sulęciński

  Powiat sulęciński - powiat z siedzibą w Sulęcinie, w województwie lubuskim. Został utworzony w wyniku reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1999 roku. Powiat obejmuje gminy: Lubniewice, Sulęcin, Torzym Krzeszyce, Słońsk i miasta: Lubniewice, Sulęcin, Torzym. Mieszka tu 35 tys. mieszkańców, co oznacza, że powiat ten jest najsłabiej zaludniony wśród tych w województwie.

  Magnesem na turystów jest unikatowy w skali europejskiej Park Narodowy „Ujście Warty”. Można tu spotkać 250 gatunków ptactwa pośród licznych starorzeczy, kanałów i bagien. W celach rekreacyjnych można udać się także nad jeziora. Miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą wsiąść na rower i podróżować oznakowanymi trasami liczącymi ponad 300 kilometrów długości.   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola