Belka
Czwartek, 13 Grudnia 2018   imieniny: Lucja, Otylia, Eugeniusz
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Spotkania z ciekawymi ludźmi – Zygmunt Koziara

Data publikacji: 2013-11-18, Data modyfikacji: 2013-11-18
A A AWydrukDrukuj  
 

W dniu 13 listopada 2013 r. w Centrum Współpracy Polsko-Niemieckiej w ramach formuły „Spotkania z ciekawymi ludźmi" gościł pan Zygmunt Koziara, były Dyrektor Zakładów Mechanicznych „Ursus" w Sulęcinie, a także Prezes Klubu Żużlowego Stal Gorzów.
Zygmunt Koziara urodził się 12 grudnia 1936 r. w Woli Żelichowskiej w pow. Dąbrowa Tarnowska w Małopolsce. Rodzice prowadzili niewielkie gospodarstwo, a rodzina była dość liczna, gdyż pan Zygmunt posiadał jeszcze cztery siostry i dwóch braci. Naukę w Szkole Podstawowej rozpoczął jeszcze w czasie okupacji niemieckiej, a skończył już w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Od roku 1951 uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego w Dąbrowie Tarnowskiej, które ukończył egzaminem maturalnym w 1955 r. Następnie podjął studia w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, po czym zamienił uczelnię na politechnikę w Częstochowie, którą ukończył w październiku 1960 r. na wydziale metalurgicznym.
W Sulęcinie po raz pierwszy pojawił się w znaczącym dla historii Polski roku 1956. Początkowo pracował w różnych przedsiębiorstwach, po czym przeniósł się do Zakładów Mechanicznych w Gorzowie będąc ich pracownikiem w latach 1963-75. Rok 1975 to początek pracy w Sulęcinie w Zakładach Mechanicznych „Ursus" wchodzących w skład Zrzeszenia Przemysłu Ciągnikowego z siedzibą w Warszawie na stanowisku Dyrektora zakładu. Funkcję Dyrektora w „Ursusie" pełnił przez okres 14 lat, tj. od czerwca 1975 r. do 30 listopada 1989 r. Należy dodać, iż jeszcze w czasie, gdy był zatrudniony w Gorzowie związał się z klubem żużlowym Stal Gorzów, gdzie sprawował społecznie funkcję Prezesa. Wówczas - a były to lata 70-te - Stal Gorzów osiągała największe sukcesy sportowe w historii klubu z tytułami Mistrza Polski włącznie. W trakcie pracy w Stali Gorzów pan Zygmunt miał możliwość poznać wiele znanych ówcześnie postaci, w tym m.in.: słynnego komentatora sportowego Jana Ciszewskiego, znanego polskiego kierowcę rajdowego Adama Smolawińskiego, piosenkarza i rajdowca Andrzeja Dąbrowskiego oraz wielu innych. Z racji pełnionej ówcześnie funkcji regularnie spotykał się z ówczesnymi świetnymi żużlowcami z całej Polski, a ze Stali Gorzów m.in. z Bogusławem Nowakiem, Jerzym Rembasem, Zenonem Plechem, czy Edwardem Jancarzem, którzy w latach 70-tych należeli do ścisłej czołówki polskiego, a także światowego żużla.
W trakcie spotkania, które okazało się najdłuższym w historii prowadzonej od kilku lat w Domu Joannitów formuły „Spotkania z ciekawymi ludźmi", nasz gość w sposób obszerny omówił historię swoich stron rodzinnych leżących w Małopolsce. W dalszej części opowiedział o losach swojej rodziny, kolejnych szczeblach zdobywanego wykształcenia, co w efekcie doprowadziło go najpierw do Zakładów Mechanicznych w Gorzowie, a finalnie do objęcia stanowiska Dyrektora Zakładów Mechanicznych „Ursus" w Sulęcinie. Swoje wystąpienie nasz gość wzbogacił materiałami faktograficznymi. Prezentacja pana Zygmunta Koziary spotkała się z bardzo żywiołowym, a przy tym życzliwym przyjęciem zgromadzonej w sali konferencyjnej publiczności. W spotkaniu uczestniczyło około 30 mieszkańców Sulęcina w tym Przewodniczący Rady Miejskiej p. Leon Szczepański.

 

UM Sulęcin, Źródło artykułu: www.sulecin.pl, Autor zdjęć: UM Sulęcin
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  sulęciński

  Powiat sulęciński - powiat z siedzibą w Sulęcinie, w województwie lubuskim. Został utworzony w wyniku reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1999 roku. Powiat obejmuje gminy: Lubniewice, Sulęcin, Torzym Krzeszyce, Słońsk i miasta: Lubniewice, Sulęcin, Torzym. Mieszka tu 35 tys. mieszkańców, co oznacza, że powiat ten jest najsłabiej zaludniony wśród tych w województwie.

  Magnesem na turystów jest unikatowy w skali europejskiej Park Narodowy „Ujście Warty”. Można tu spotkać 250 gatunków ptactwa pośród licznych starorzeczy, kanałów i bagien. W celach rekreacyjnych można udać się także nad jeziora. Miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą wsiąść na rower i podróżować oznakowanymi trasami liczącymi ponad 300 kilometrów długości.   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola