Belka
Niedziela, 20 Stycznia 2019   imieniny: Fabian, Sebastian
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Polsko-Niemieckie Święto Plonów w Sulęcinie

Data publikacji: 2013-08-28, Data modyfikacji: 2013-08-28
A A AWydrukDrukuj  
 

Tegoroczne Dożynki Gminne, które odbyły się 25 sierpnia, należy zaliczyć do udanych pod każdym względem – nawet pogoda tego dnia dopisała.

Tradycyjnie obchody rozpoczęto Mszą św. dziękczynną w intencji rolników, którą celebrował proboszcz sulęcińskiej parafii ks. Piotr Mazurek. Po zakończeniu nabożeństwa uformowano barwny korowód, który prowadzony przez Starostów tegorocznych dożynek: Panią Monikę Świerc i Pana Eugeniusza Pupkę oraz Orkiestrę Dętą OSP z Grochowa, przemaszerował ulicami miasta na obiekty Sulęcińskiego Ośrodka Kultury. Tam przy głównej scenie delegacje z poszczególnych sołectw gminy Sulęcin złożyły wieńce. Ceremoniałowi dożynkowemu przewodniczył gospodarz dożynek - Burmistrz Sulęcina Michał Deptuch, który skierował do wszystkich rolników słowa podziękowania i uznania za ich całoroczny trud. Ponadto Burmistrz powitał liczne grono gości przybyłych na uroczystość, wśród których znaleźli się przedstawiciele władz państwowych, posłowie, przedstawiciele władz powiatowych, delegacje z miast partnerskich, wójtowie, radni Rady Miejskiej w Sulęcinie, sołtysi, członkowie rad sołeckich, dyrektorzy powiatowych i gminnych jednostek organizacyjnych i wielu innych gości. Po gospodarzu uroczystości głos zabrała Poseł na Sejm RP Bożena Sławiak oraz Zastępca Dyrektora Departamentu Rynków Rolnych Kazimierz Żmuda. Natomiast o oprawę muzyczną ceremoniału zadbał zespół NOWINIANKI. Na zakończenie ceremoniału gospodarz uroczystości wraz z zaproszonymi gośćmi podzielił chleb wypieczony z tegorocznych zbóż i rozdał wśród wszystkich mieszkańców obecnych na uroczystości. Po części oficjalnej rozpoczął się koncert dla żniwiarzy, podczas którego wystąpiła kapela podwórkowa Lublin City z Lublina, kapela góralska ŁODLOT, zespół country GŁODEK BROTHERS BAND oraz Maciek Barden. W międzyczasie otwarte zostały: wystawa rękodzieła ludowego, na której swe prace prezentowali lokalni artyści, wystawa sprzętu rolniczego oraz zwierząt hodowlanych. Z okazji Święta Plonów również dla najmłodszych przygotowano szereg atrakcji w postaci dmuchanych zamków i zjeżdżalni, z których po raz pierwszy można było korzystać bezpłatnie. Nie mogło zabraknąć malowania buziek i przejażdżki na kucyku.
Tradycyjnie reprezentanci sołectw przygotowali stoiska promocyjne, na których nie tylko prezentowano lokalne rękodzieło, ale również przetwory z owoców i warzyw, nalewki oraz pyszne wypieki. Sołectwa oraz przedstawiciele Rodzinnych Ogrodów Działkowych prześcigali się w pomysłach na najładniejsze stoisko. Komisja powołana przez Burmistrza Sulęcina dokonała oceny stoisk w konkursie na „najładniejsze stoisko wiejskie" i przyznała: I miejsce – sołectwu Ostrów, II miejsce – sołectwu Trzemeszno oraz III miejsce – sołectwu Rychlik. Wiele emocji wzbudził TURNIEJ SOŁECTW, podczas którego przy gorącym aplauzie widowni w konkurencjach sprawnościowych zmagało się siedem drużyn sołeckich z terenu Gminy Sulęcin. Drużyna każdego sołectwa składała się z pięciu zawodników. Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez organizatorów. Lista zwycięzców przedstawia się następująco: I miejsce - sołectwo Zarzyń (32 pkt), II miejsce – sołectwo Brzeźno (31 pkt), III miejsce – sołectwo Trzemeszno (30 pkt), IV miejsce – sołectwo Ostrów (26 pkt), V miejsce - sołectwo Wielowieś (22 pkt), VI miejsce - sołectwo Żubrów (20 pkt) oraz VII miejsce - sołectwo Rychlik (17 pkt). Ważnym punktem programu było ogłoszenie wyników w konkursie na „najładniejszy wieniec dożynkowy". Komisja powołana przez Burmistrza dokonała oceny i przyznała następujące wyróżniania: I miejsce – sołectwu Rychlik, II miejsce – sołectwom Ostrów i Żubrów, III miejsce – sołectwom Drogomin i Grochowo. Sołectwo Rychlik za najładniejszy wieniec dożynkowy otrzymało również puchar ufundowany przez Wojewodę Lubuskiego Jerzego Ostroucha, który z rąk Burmistrza Sulęcina odebrała sołtys Małgorzata Cerbin. Ogłoszono również wyniki konkursu na „najładniejszą wieś, posesję, zagrodę rolniczą, obiekt administracyjny i handlowy, ogródek przydomowy i osiedlowy oraz balkon na terenie miasta i gminy Sulęcin". Na scenie głównej zwycięzcy poszczególnych konkursów odbierali nagrody z rąk Zastępcy Dyrektora Departamentu Rynków Rolnych Kazimierza Żmudy, Burmistrza Sulęcina Michała Deptucha oraz Zastępcy Burmistrza Zbigniewa Grucy. Miłym i gorąco oczekiwanym akcentem obchodów Święta Plonów był koncert lokalnego zespołu JAM BAND z wokalistą Łukaszem Łyczkowskim na czele, podczas którego bawiła się cała publiczność. Gwiazdą tegorocznych Dożynek był zespół JRM, którego występ połączony był z pokazem tańca irlandzkiego w wykonaniu wrocławskiego zespołu ELLORIEN.
Tegoroczne Święto Plonów po raz pierwszy miało charakter międzynarodowy, a stało się tak za sprawą wizyty kilkudziesięcioosobowej grupy gości z partnerskich miast: Beeskow i Friedland, którzy także aktywnie włączyli się w przygotowanie i uczestnictwo w Dożynkach.
Wszystkim rolnikom oraz osobom związanym z pracą na roli serdecznie dziękujemy za ich trud i ciężką pracę.

Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska (Województwo Lubuskie) – Brandenburgia 2007-2013, Fundusz Małych Projektów
i Projekty Sieciowe Euroregionu Pro Europa Viadrina oraz budżetu państwa.
„Pokonywać granice przez wspólne inwestowanie w przyszłość"
„Grenzen überwinden durch gemeinsame Investition in die Zukunft"

 

UM Sulęcin, Źródło artykułu: www.sulecin.pl, Autor zdjęć: UM Sulęcin
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  sulęciński

  Powiat sulęciński - powiat z siedzibą w Sulęcinie, w województwie lubuskim. Został utworzony w wyniku reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1999 roku. Powiat obejmuje gminy: Lubniewice, Sulęcin, Torzym Krzeszyce, Słońsk i miasta: Lubniewice, Sulęcin, Torzym. Mieszka tu 35 tys. mieszkańców, co oznacza, że powiat ten jest najsłabiej zaludniony wśród tych w województwie.

  Magnesem na turystów jest unikatowy w skali europejskiej Park Narodowy „Ujście Warty”. Można tu spotkać 250 gatunków ptactwa pośród licznych starorzeczy, kanałów i bagien. W celach rekreacyjnych można udać się także nad jeziora. Miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą wsiąść na rower i podróżować oznakowanymi trasami liczącymi ponad 300 kilometrów długości.   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola