Belka
Czwartek, 13 Grudnia 2018   imieniny: Lucja, Otylia, Eugeniusz
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Odbyła się kolejna „Lekcja historii w Domu Joannitów”

Data publikacji: 2013-10-21, Data modyfikacji: 2013-10-31
A A AWydrukDrukuj  
 

16 października 2013 r. w ramach formuły „Lekcja historii w Domu Joannitów" został przeprowadzony wykład pt. „Strażnik Bramy Lubuskiej. Twierdza Kostrzyn w długim XIX stuleciu". Wygłosił go p. Marcin Wichrowski starszy dokumentalista z Muzeum Twierdzy Kostrzyn oraz jeden z najlepszych w kraju znawców fortyfikacji nowożytnych. Podczas prawie dwugodzinnego wykładu zostało zaprezentowane całe kalendarium wydarzeń związanych z powstaniem twierdzy, z punktem ciężkości skierowanym na wiek XIX.
Pierwszą fortyfikacją w Kostrzynie był zamek, który został wzniesiony w XV w. Natomiast nowoczesne umocnienia obronne powstały w okresie, gdy miasto pełniło funkcję stolicy Nowej Marchii/ Neumark w drugiej połowie XVI stulecia. Kostrzyn został wówczas otoczony urządzeniami bastionowymi typu włoskiego, z których kilka zachowało się do dnia dzisiejszego. Basteje twierdzy były przez kolejne stulecia rozbudowywane i powiększane o kolejne elementy. W latach 80-tych XIX w. Kostrzyn pełnił funkcję twierdzy składającej się z czterech fortów o nazwach: Czarnów, Gorgast, Sarbinowo i Żabice, które w różnym stanie zachowały się do naszych czasów.
Wykład „fortyfikacyjny" wywołał (podobnie jak poprzedni „kolejowy") spore zainteresowanie wśród mieszkańców Sulęcina, gdyż w sali konferencyjnej Domu Joannitów miejsca zajęło około czterdziestu osób. Wśród przybyłych na wykład historyczny gości wymienić należy Przewodniczącego Rady Miejskiej Leona Szczepańskiego, uczniów sulęcińskiego gimnazjum wraz z opiekunem Ewą Krynicką, jak również Aleksandra Tracza, nauczyciela historii z tejże szkoły. Po zakończeniu wykładu nasz gość otrzymał na pamiątkę upominki, które wręczyli Jacek Cieluch i Leon Szczepański.

 

 

UM Sulęcin, Źródło artykułu: www.sulecin.pl, Autor zdjęć: UM Sulęcin
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  sulęciński

  Powiat sulęciński - powiat z siedzibą w Sulęcinie, w województwie lubuskim. Został utworzony w wyniku reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1999 roku. Powiat obejmuje gminy: Lubniewice, Sulęcin, Torzym Krzeszyce, Słońsk i miasta: Lubniewice, Sulęcin, Torzym. Mieszka tu 35 tys. mieszkańców, co oznacza, że powiat ten jest najsłabiej zaludniony wśród tych w województwie.

  Magnesem na turystów jest unikatowy w skali europejskiej Park Narodowy „Ujście Warty”. Można tu spotkać 250 gatunków ptactwa pośród licznych starorzeczy, kanałów i bagien. W celach rekreacyjnych można udać się także nad jeziora. Miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą wsiąść na rower i podróżować oznakowanymi trasami liczącymi ponad 300 kilometrów długości.   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola