Belka
Wtorek, 11 Grudnia 2018   imieniny: Waldemar, Damazy
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

„LEKCJA HISTORII W DOMU JOANNITÓW”

Data publikacji: 2014-03-04, Data modyfikacji: 2014-03-04
A A AWydrukDrukuj  
 

W dniu 26 lutego 2014 r. w ramach formuły „Lekcja historii w Domu Joannitów" odbył się wykład pt. „Ludwisarstwo między Śląskiem, Brandenburgią i Pomorzem w okresie średniowiecznym i wczesnonowożytnym". Wygłosił go dr Marceli Tureczek pracownik naukowy Uniwersytetu Zielonogórskiego, prezes Stowarzyszenia Regionalistów „Środkowe Nadodrze" i członek Polskiego Towarzystwa Historycznego. Dr Tureczek jest autorem wielu publikacji związanych z obszarem Ziemi Lubuskiej, jak m.in. „Brójce – zarys dziejów miasta 1428 – 1946", „Dolina Mgieł i inne międzyrzeckie baśnie", czy „Zabytkowe dzwony na Ziemi Lubuskiej". Ludwisarstwo to rzemiosło, którego specjalnością jest wyrób i obróbka przedmiotów z brązu, spiżu, miedzi i mosiądzu, odznaczających się często dużymi rozmiarami np. dzwonów, posągów, ale również przedmiotów codziennego użytku, jak świeczniki i moździerze. Podstawową techniką stosowaną w ludwisarstwie jest odlew. W Polsce pierwsze odlewane z brązu dzwony pojawiły się w drugiej połowie X w. wraz z wprowadzeniem chrześcijaństwa za czasów Mieszka I. Najstarsze dzwony na naszym terenie pochodzą z XIII i XIV w. i są to dzwony protogotyckie oraz gotyckie. Wczesne dzwony gotyckie odlewano początkowo w klasztorach benedyktyńskich, które to zakony posiadały w tej dziedzinie monopol aż do XIII w. W późniejszych czasach dzwony niekoniecznie były odlewane tylko przez ludwisarzy, często zajmowały się tym także inne cechy rzemieślnicze. W okolicach Sulęcina (Muszków) i Międzyrzecza można spotkać dzwony z dekoracjami sfragistycznymi pochodzącego z Lotaryngii Ballarda, który wytwarzał je zarówno dla kościołów protestanckich, jak i katolickich. Perełką na Ziemi Lubuskiej jest dzwon znajdujący się w Wysokiej niedaleko Międzyrzecza, którego datowanie po kształcie i formie wskazuje jednoznacznie na wiek XIII. To jeden z najstarszych zachowanych w Polsce dzwonów o wczesnym kształcie protogotyckim. Trwający 2,5 godziny wykład wzbudził wśród mieszkańców naszego miasta jak zawsze duże zainteresowanie. Uczestniczyło w nim ponad 40 osób, w tym Burmistrz Sulęcina Michał Deptuch, Przewodniczący Rady Miejskiej Leon Szczepański oraz Sekretarz Gminy Krzeszyce Stanisław Nazwalski.

 

UM Sulęcin, Źródło artykułu: www.sulecin.pl, Autor zdjęć: UM Sulęcin
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  sulęciński

  Powiat sulęciński - powiat z siedzibą w Sulęcinie, w województwie lubuskim. Został utworzony w wyniku reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1999 roku. Powiat obejmuje gminy: Lubniewice, Sulęcin, Torzym Krzeszyce, Słońsk i miasta: Lubniewice, Sulęcin, Torzym. Mieszka tu 35 tys. mieszkańców, co oznacza, że powiat ten jest najsłabiej zaludniony wśród tych w województwie.

  Magnesem na turystów jest unikatowy w skali europejskiej Park Narodowy „Ujście Warty”. Można tu spotkać 250 gatunków ptactwa pośród licznych starorzeczy, kanałów i bagien. W celach rekreacyjnych można udać się także nad jeziora. Miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą wsiąść na rower i podróżować oznakowanymi trasami liczącymi ponad 300 kilometrów długości.   

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola